Zmysł węchu
Zmysł węchu

Umiejętność rozpoznawania składu chemicznego pokarmu oraz powietrza. Ma istotne znaczenie w rozwoju emocjonalnym i poznawczym dziecka. Zmysł węchu jest zdolny do wywoływania różnorodnych reakcji w organizmie, w zależności od zapachu.

Zmysł smaku
Zmysł smaku

Zmysł smaku, dzięki receptorom smakowym, umożliwia nam rozpoznawanie składu pokarmu. Jest to zmysł, który ma także wpływ na nasze emocje, ponieważ smaki mogą wywoływać różne reakcje emocjonalne.

Zmysł równowagi
Zmysł równowagi

Układ przedsionkowy jest kluczowym komponentem rozwijający naszą świadomość ciała, umożliwiający poczucie równowagi oraz stabilność proksymalną, co przekłada się na zdolność stabilizacji ramion i bioder.

Układ dotykowy
Układ dotykowy

Dostarcza nam informacji o fakturze przedmiotów oraz lokalizuje miejsce nadwrażliwe dotykowo. Dzięki temu zmysłowi odbieramy wrażenia czucia powierzchniowego i wrażenia czucia różnicującego.

Układ propriocepcji
Układ propriocepcji

Dzięki zmysłowi kinestetycznemu wiemy, w jakim kierunku i z jaką siłą się poruszamy. Ten zmysł pomaga nam być świadomymi naszych ruchów i jest związany z głębokim czuciem, wpływa na planowanie ruchu.

Zmysł słuchu
Zmysł słuchu

Ćwiczenie umiejętności słuchania od najmłodszych lat pomaga w lepszym rozumieniu dźwięków, muzyki oraz mowy ludzkiej, co przekłada się na lepszą komunikację i łatwiejsze przyswajanie wiedzy w przyszłości.

Zmysł wzroku
Zmysł wzroku

Widzenie to nie tylko patrzenie na coś bezpośrednio. Umiejętność ta jest ważna, bo pozwala nam zorientować się w otoczeniu, zauważyć ruch oraz skupić uwagę na szczegółach.